Výměna podsvětlení přepínače výstražných světel

Výborný fotonávod dodal APiK, díky. Včera večer jsem si při podvečerní jízdě všiml, že mi nesvítí podsvícení přepínače výstražných světel (trojúhelník).

Ani pokud ho sepnu, protože chci slušně poděkovat 🙂 neblikal – znovu opakuji že pouze podsvětlení přepínače, blinkry fungují normálně. Přepínač jsem vyndal (komu by to nešlo ať jukne sem 8) ). Dále pak rozdělal (viz fotky). Je tam 12V žárovka a pokud praskne, tak Opel asi počítá s výměnou celého přepínače, protože její výměna spočívá v odpájení jedné nožičky žárovky na nožičce předřadného rezistoru (odporu 100 ohm) a „odlisování“ druhé nožičky z kontaktu přepínače pro zem. Jednu nožičku tedy odpájet, druhou s rezervou skřípnout štípačkami, aby bylo možné k čemu připájet žárovku novou. V obchodě s elektrosoučástkami se jistě podobná 12V žárovka dá koupit, já ale použil žárovičku kterou jsem měl v autě, tedy tu samou co je třeba na osvícení ovladačů topení, nebo zásuvky zapalovače (12V 1,2W) – musel jsem tedy nastavit její nožičky tenkým drátem (viz foto).

Žárovka tam je zapojená po otočení klíčku přes odpor 100 ohm (slabé podsvícení přepínače) a bez odporu v rytmu taktu blikačů při zapnutí (silné blikání). Vývojář u Adama nad tím musel trávit snad tejden. Stačí multimetr a základní znalost slaboproudé elektrotechniky a člověk pochopí, jak to tam hezky funguje – mě to trvalo asi 15 min 😀 .

Fotodokumentace je vždy to nejlepší

Přepínač výstražných světel 01

Přepínač výstražných světel 02

TIP: Jak vyměnit podsvícení radia  aovladačů oken a na volantu.

Přepínač výstražných světel 03

Přepínač výstražných světel 04

Přepínač výstražných světel 05

Přepínač výstražných světel 06

Přepínač výstražných světel 07

Přepínač výstražných světel 08

Diskuse na našem fóru v tématu Přepínač výstražných světel – výměna podsvětlení.

Related Images: