WAZE – Komplexní navigace do Vašeho telefonu

Vše začalo tak že jsem přešel na nový telefon a to Samsung Galaxy S2 jenž operuje s Androidem, následovala koupě auta Astra G, naleznutí Astra-g fóra.

Tím nastal i problém s tím že jako čerstvý a neznalý řidič jsem nevěděl kudy kam. Základním balíčkem v S2 je navigace užívající google mapy. Nejsou špatné, dá se dle nich úspěšně jezdit, nicméně pořád tomu něco chybělo. Pak jsem u kamaráda viděl zvláštní aplikaci, která mě na první pohled zaujala a to tím že byla 2D a viděl jsem možnost reportu policejních hlídek.

WAZE je kompatibilní s telefony s Android, Iphony, Windows Mobile, Symbian, Black berry a ostatní.

Navigace Waze

Prvně je třeba upozornit, že navigace je zcela zdarma a v češtině (99% přeloženo), její stažení u mě bylo pomocí android marketu otázkou vteřiny, to samé instalace a tak podobně. Jinak zavítejte na stránky:
https://www.waze.com/download/

Máte-li vypnutou GPS Waze Vás uvítá tímto obrázkem a tím upozorní, že je třeba aktivovat GPS. Waze využívá také časové zavření oken, jak je možno vidět, čili bude-li nějaké hlášení a vy zrovna jedete a můžete ho jen přečíst a okno se samo zavře.

Navigace Waze

Po zapnutí vám waze automaticky nalezne polohu, takto vypadá začátek, dále se podíváme na možnosti nabídky, aneb co Waze dovede. Ikonka na obrázku ukazuje blízkého WAZE uživatele.

Navigace Waze

Takto vypadá menu waze nabídka, možnosti jsou: naviguj, hlášení, waze profil, možnost sdílet via FB či Twitter, nastavení a vypnout. Tlačítko vypnout, navigaci jednoduše vypne a vrátí Vás na pracovní plochu telefonu. GPS přijímač je nutno vypnout ručně v telefonu.

Navigace Waze

Naviguj

Po stisknutí tlačítka naviguj se Vám zobrazí tato nabídka, čili je vidět že již můžete mít vyhledaná preferovaná místa jako je domov, práce, či bubák :), nechybí ani možnost hlasového vyhledávání či podívání se do historie. Co je ale naprosto skvělou věcí je že můžete k vyhledání trasy použít nejen Waze vyhledávač, ale i Bing (explorer) nebo google či foursquare , to se od ostatních LIVE navigací liší.
Takže šance najít Vámi hledané místo se celkem slušně zvyšuje, nemyslíte?
Navigovat, lze i přetažením WAZE menu směrem doprava (jen u founů s dotykovým displayem)

Navigace Waze
Navigace Waze

Hlášení

Další bod programu je možnost nahlásit nenadále dopravní situace, radary, hlídky pčr či jedete-li někam a chybí na mapě cesta, můžete ji jednoduše vytvořit. Takže jestli bydlíte na samotě u lesa, můžete si svou polňačku vyválcovat i do Waze. Kliknete-li v menu waze na hlášení, můžete si prohlédnout všechny hlášení která jsou ve vašem nastaveném dosahu aktuální. Ale pojďme k jednotlivým bodům blíže.

Navigace Waze

Kolona

Dle vlastního uvážení je možnost vložit zda jsou na Vaši trase či v protisměru kolony a jak silné. Je možno přidat komentář, zvolit směr, vložit fotku kolony, poslat tento report i do Astra-G klubu waze skupině (později si povíme) a pokud prostě se Vám report nepovede nebo už je hotovo, jednoduše to necháte plavat a okno se zavře samo.

Navigace Waze

Hlídky aneb strážci zákona

Obrázky opět napoví, můžete si zvolit mezi hlídkou skrytou, takže strážník v křoví či v nějaké odlehlé cestě kam není zrovna dobře vidět. Možnost vložení fotky, směru hlídky a poslání do skupin tu je. Na mapě to pak vypadá viz. Obrázek a po kliknutí se objeví detail. Je třeba zdůraznit že pokud máte zvolenou trasu, tak se Vám tyto věci hlásí automaticky a i když máte utlumené zvuky (že nemusíte poslouchat po 100 metrech zahněte doleva) Vám tyto upozornění waze řekne, příjemným ženským hlasem :); např. “Pozor před Vámi je radar“ , Poslední obrázek zobrazuje, jak jsem psal detaily hlídky a to jak daleko je od vás, kde je, dle ikony poznáte zda je v křoví či viditelně, popis (volitelně přidaný uživatelem) , kdo poslal a kdy. Obrázek je focen, když stojím a nalezen na mapě při jízdě se okno po čase zavře, je možnost komentovat či prostě dát like a tím uživateli poděkovat za upozornění. Mapu lze přiblížit a oddálit a šikmá šipka na obrázku 2 vám ukazuje směr kde je sever a po kliknutí Vás na něj otočí a zaměřovač na obrázku tři Vás navrátí na Vaši pozici.
Navigace Waze
Navigace Waze
Navigace Waze

Nehoda

Tak tohle se Vám doufám často stávat nebude, nehody nejsou pěkné, ať jsou jakékoliv. Nicméně pokud na ni narazíte opět je tu možnost reportu směru, fotky, rozsahu nehody.

Navigace Waze

Nebezpečí

Další funkce waze, upozornění na nebezpečí na silnici, nebezpečí na cestě lze vybrat: objekt na silnici, mrtvá zvěř, rekonstrukce, výmol či prostě dát do komentáře co se tam stalo. Další může být nebezpečí na krajnici možnosti výběru jsou odstavené auto, zvěř, či chybějící značení. Poslední faktorem nebezpečí je i počasí kde můžete zvolit mlha, kroupy, déšť nebo sníh. Jako každé okno se samo po čase zavře, možnost vložení směru či fotky.

Navigace Waze

Radar/ Kamera

Upozorní Vás na rychlostní radar, semaforový radar či falešný radar, opět možnost zvolení směru, fotky… Waze sleduje Vaši rychlost pomocí GPS (u mě nemám odchylku mezi GPS a tachometrem), takže pokud jedete dle předpisů na radar vás waze neupozorní, avšak na mapě bude viditelný, jen Vám nevyskočí varovné okno. Vaše rychlost je také ukazována při zapnutém Waze (Tacho lze vypnout).

Navigace Waze

Chat

No buď sem můžete napsat nějaký status jako na různých sociálních sítích a nebo lze chatovat mezi uživateli. Jiného Waze uživatele uvidíte na mapě s waze ikonkou, lze mu poslat zprávu, také se zobrazí jeho příslušnost ke skupině, čili možná potkáte i nějakého Astráka 🙂 . Nedoporučuje se chatovat za jízdy.

Navigace Waze

Chyba

Najdete – li chybu mapy i tu je možné nahlásit a developeři waze se tím poté budou zabývat. Tyto mapy tvoří a vylepšují zároveň sami uživatelé. Čili ji lze zařadit do kategorie LIVE mapy.

Navigace Waze

Válcovat

Jak jsem se výše zmiňoval lze do mapy zakreslit cestu, možná polňačku k domovu, možná jinam. Osobně jsem ještě neválcoval, ale co jsem se dočetl tak určité doplnění cest je poté nutné být schváleno adminem a doporučuje se přečíst si postup na stránkách výrobce: https://www.waze.com

Navigace Waze

Poslední ikonka je pro foursquare sociální síť kterou ovšem neužívám a login už nevím, podporuje funkce jako ohlášení atp. Do auta si myslím spíš zbytečné.

Pokud je Váš mobil pomalý, nebo máte již málo místa v paměti, použijte aplikaci Clean Master.

Dodám, že pokud budete něco reportovat automaticky se po kliknutí na vykřičníkovou ikonu uloží místo a čas.

No tak dál tam máme

Moje Waze

Slouží jako uživatelský profil, představme si jednotlivé funkce

Navigace Waze

Nálada

Po najetí 160Km s Waze se Vám odemkne možnost volit si nálady, další funkcí je i ti co za dané období nasbírají nejvíce waze bodů mají pak ikonku zlatou, stříbrnou či bronzovou. Toto jsou jen jakési hrátky a hříčky.

Navigace Waze

Skupiny

Tak jako auto-moto má různé skupiny a kluby do kterých se můžete přidat (jako např. sem do astráckého) i Waze podporuje skupiny, jejich založení je otázka pár chvil a přidání taky, Waze užívají po celém světě a lze vyčíst aktuální počet skupin a počet nových. Jakožto člen astra-g klubu jsem tuto skupinu založil neb založena ještě nebyla. Skupiny pak mají svou nástěnku, kam se posílají reporty členů či různé Info, waze Vám najde Vaši nejbližší či nejpopulárnější skupiny, díky možnosti hledat můžete najít, co hledáte. Ve skupinách můžete být, v kolika chcete, vždy však jednu
máte hlavní, kam se posílají reporty atp.

Navigace Waze

Moje hodnocení

Jsou to jakési Vaše Waze zkušenosti, za každé užití Waze, reportnutí, či čehokoliv dalšího dostanete body (které lze například i sbírat „na cestě“ tím že přes ikonku bodu prostě přejedete) . Jak můžete vidět Waze neužívám dlouho, proto jsem ještě BABY a mám málo bodů. Tato funkce je spojena s Fejsbukem či se můžete podívat na největší borce tohoto týdne, kteří nasbírali nejvíce bodů.

Navigace Waze

Sociální sítě

Inu zde je možnost propojit waze s fejsbuk, twitter či foursquare.

Můj profil

Před užitím waze je nutné se registrovat, stačí jen uživatelské jméno a heslo, lze nastavit i přezdívku.

V možnosti soukromý lze zvolit, zda se mohou odesílat reporty a Info o Vaší trase do sociálních sítí atp.

Podvolbou je i moje auto, kde si zvolíte, jakou chcete barvu, jsou tam i nějaké druhy porsche a ferrari či SMART.

Z údajů vyčtených na internetu by mělo do WAZE jít nahrát i ikona vlastního auta, já jelikož grafikování nerozumím tak žádnou iko astry nejsem schopen vytvořit a žádný oficiální balíček aut jsem nenalezl.

Navigace Waze
Navigace Waze

Další v nabídce menu je položka Sdílet

Zde je možnost, sdílet via Fejsbuk, poslat email o waze, dát like Waze stránce na Fejsbuku, sledovat waze na twitteru či na android marketu ohodnotit.

Nastavení

Možnost volby zobrazení: 2D / 3D

Režim mapy: lze zvolit zda denní či noční (u noční režimu se změní barevné schéma a nebije to tolik do očí), nicméně lze zaškrtnout i automaticky čili se řežím změní sám,mám pocit, že se mění nějak po 17:00 …

Obecné: zde lze zvolit jazyk , jazyk navigačních povelů, míle nebo kilometry a okruh událostí, které chcete zobrazit, takže třeba nehody do 100km a tak podobně, jste ji na trase události hlásí waze automaticky.

Navigace Waze

Mapa: Zde si vyberete barevné schéma cca 10 druhů, možnost zdali chcete mít zobrazovaný tachometr, či automatický noční mód.

Navigace:

Můžete zvolit nejrychlejší či nejkratší vestu, povolit či nepovolit navigaci skrze nezpevněné cesty či se vyhnout dlouhým cestám. Dále pak minimalizovat odbočky, neužívat dálnice nebo vést po cestách kde se nacházejí waze body.

Navigace Waze

Skupiny: zde můžete nastavit, zdali chcete přijímat oznámení z Vašich skupin

Rozšířené: Ovládání mapy dotekem, či naučit waze často užívané cesty, možnost toho co chcete zobrazit na mapě (provoz (barevně) ,radary, chaty, uživatele).
Automatické přiblížení – přibližuje a oddaluje mapu dle Vaší rychlosti nebo vzdálenosti nebo lze jednoduše vypnout.

Další položkou rozšířeného je přenos dat

Waze počítá, kolik dat jste přenesli za spuštění. Refresh mapy of my area aktualizuje mapu Vašeho okolí, lze nastavit kompresi dat (kvůli FUP) a zatrhnout možnost o stahování informací o provozu.

Navigace Waze

Poslední možnost je zaslat logy a informace o programu a jeho verzi.

Takže závěrem se jedná o velmi všestrannou a interaktivní navigaci, která je určená pro mobilní telefony a je zcela zdarma. Nutností je ovšem mít internet v telefonu a telefon, který má GPS. Díky volnému režimu si prostě můžete Waze jen zapnout a jet, nebude vás navigovat, jen zobrazovat na mapě kde jste, eventuelně překážky, policejní hlídky, nehody, atp.

Využíváte – li navigaci v mobilním telefonu určitě WAZE vyzkoušejte.

Pokud už Waze používáte, přidejte se do skupiny: Astra-g klub, vytvořen právě pro členy tohoto klubu.

Pro www.astra-g.cz sepsal: Absinth – Práva na chyby vyhrazena 🙂

DISKUSI K TÉMATU NAJDETE ZDE

 

Related Images:

5 komentářů u „WAZE – Komplexní navigace do Vašeho telefonu“

  1. prosím o detaajlnější popis nějak tomu nerozumím jsem už v létech 70r

  2. Najednou mi waze přeskočil do angličtiny. Nékolikrát jsem ho odinstaloval, respektoval, ale pořád nic.
    Prosím o radu. Děkuji

  3. Jirko, Waze potřebuje data po celou dobu. Lepší varianta je stáhnou offline Google Mapy a a můžeš mít data vypnutý.

  4. Navigace požaduje údaje mého telefonu, kontakty a po odmítnutí není schopná načtení. Nerespektuje soukromí.

Komentáře nejsou povoleny.