Koupit auto v Čechách nebo v Německu?

Jelikož mám zkušenost s koupí astry v naší republice i v Německu, v článku se dozvíte výhody a nevýhody.

Opel Astra G z bazaru v Čechách

Mojí první astru, géčko, jsem kupoval v jednom plzeňském autobazaru. Sice to je od mého bydliště 200km, ale byla to jediná benzínová astra g ve variantě caravan a navíc v automatu s číslicí na tachometru, která ukazovala 68000km.

Opel Astra G z bazaru

Opel Astra G z bazaru 2

Auto je rok 1998, kupoval jsem jej v roce 2006, takže už to, že mělo najeto po 8-mi letech jen něco málo přes 68 tisíc, bylo podezřelé, ale poté, co mi kilometry byly ověřeny diagnostikou Tech 2, jsem zůstal klidný, měly by být „pravé“ 🙂

Bohužel auto v bazaru stálo asi pár měsíců, brzdy byly dost zrezlé, baterka vybitá, ale jinak bylo v celkem dobrém stavu, s mým známým, automechanikem, jsme jej projeli a bylo rozhodnuto, původní cena byla 139t kč, dohodli jsme slevu na 130t kč, vyřídili „papírování“ a jelo se domů.

Servisní knížka „klasicky“ jako u většiny bazarových aut u nás nebyla.

Na STK byla nutná kontrola vozu, ale jelikož i typ motoru byl vyrezlý, bylo nutné jej nechat vyrazit znovu a na technickou zajet ještě jednou. Pak už problém nebyl a stačilo si jen dojít pro nové značky a bylo auto moje.

Auto máme již 7-mým rokem a kromě klasického servisu nikdy nebylo nutné platit nic navíc. Najeto za těch 7 let cca 66t km, nyní je číslo na tachometru 134t km.

Opel Astra G současný stav

Opel Astra H z Německa

Moje druhá astra, typové označení H, nyní ještě stále prodávaná jako Astra Classic, na mě již čekala mimo ČR, a to v Německu. To už jsem znal mistra na (slovo) Oply vzatého, na fóru pod nickem RomanK, a rozhodl jsem se, že auto z českého bazaru již kupovat nebudu. To bylo v roce 2009.

Měl jsem vybráno 5 aster, opět v automatu, první nebyla nic moc, bazar srovnatelný jako ten ČR, na fotkách sice vypadala pěkně, ale osobní prohlídka byla jiná, interiér odřený, motor po nastartování vydával podivné zvuky a i když se mi auto líbilo jak barva tak i přední sport nárazník, na radu odborníka jsme jeli o pár set km dál, až za Hamburg, kde sice byla astra stříbrná, kterou jsem nikdy nechtěl 🙂 ale výbava kromě vyhřívaných sedaček byla téměř kompletní, auto mělo na tachometru 83t km, vyrobeno v roce 2005, každý rok najeto průměrně 20t km, to už bylo rozumnější číslo než u naší astry g.

Háčko jsem kupoval v malém autosalonu, kde bylo pouze 5 aut, jaké, tak to vidíte na obrázku. Cenu vidíte na fotkách, prodejce slevil o 150€ takže mě to vyšlo přesně na 200t kč. Stav auta byl opravdu 110%, a i když „dřevěné“ lišty a elegance semišové potahy se mi také moc nezamlouvaly, bylo rozhodnuto a auto jsem koupil.

Opel Astra H v Německu

Opel Astra H v německém bazaru

Servisní knížka nechyběla, prohlídky každý rok byly vyplněny, takže bylo jasně vidět co bylo měněno.

Po 700km od moře až do Čr jsem auto celkem prověřil, rychlost byla v průměru 120km/h a s průměrnou spotřebou 7,2L, což na benzínový 4-rychlostní automat o výkonu 92kw je celkem slušné číslo :o)

Opel Astra H v Německu 2

Opel Astra H v Německu 3

V Čr přihlášení auta i prohlídka na stk byla bez problémů, sami se divili v jakém super stavu auto je.

Za 4 roky, co astru h mám, jsem najel cca 60t km a stejně jako u astry g, kromě servisu, který autům dopřávám možná častěji než by bylo nutné, s ním nemám žádné problémy.

Pokud bych měl tedy srovnat autobazary u nás, pak z toho vyplývá, že v českých bazarech je výbava mnohem slabší než v cizině, stav tachometru málokdy odpovídá reálně najetým kilometrům a prostě celkový stav auta je i díky našim silnicím horší.

Oproti tomu i v Německu se dá narazit na špatné auto, stočení km je v Německu trestný čin takže by kilometry měly sedět,výbava a stav auta ale bude vždy lepší, ať už díky silnicím které nevypadají jako naše tankodromy a určitě i díky lidem, kteří např. na parkovištích u obchodních center jsou více ohleduplní a ne jako většina Čechů kteří jezdí ve starších autech a neřeší když se dveřmi opřou do vedle parkujícího auta.

I když jsou ceny aut v Německu nyní vyšší než u nás, rozhodně bych tam auto koupil znovu.

Budu rád když se podělíte i o Vaše komentáře pod článkem nebo v diskusi na fóru v tématu Koupit auto v Čechách nebo v Německu?

Related Images: