VYMENA OLEJE

Témata společná pro diesel i benzín a všeobecný pokec kolem motorů
Uživatelský avatar
mexxo
Příspěvky: 2388
Registrován: 22 led 2008, 00:46
Bydliště: Dubnica nad Váhom

Re: VYMENA OLEJE

Příspěvek od mexxo » 18 čer 2009, 07:40

Majesty píše: Takže když to dovedou a náklaďáků, tak proč ne u osobáku?
Veď ty sám najlepšie vieš aký je rozdiel medzi tým čo jazdia náklaďáky a osobáky. Náklaďák naštartuje a ide x stoviek km. Osobák naštartuje, posunie sa kúsok, zaparkuje a tak dokola.
Keď som spomenul tie medvede, tak tie nové (osobáky) majú aktívny assyst. Počítač sám počíta kolko krát naštartuješ a akú vzdialenosť pritom prejdeš a podla toho určí čas výmeny oleja. Takže na rovnakom aute s rovnakým motorom jeden vymení olej po 12tis.km a druhý po 25tis.km, podla toho aké trasy jazdí.
Ale jazdiť bez výmeny oleja je blbosť.

Reklama
 

Majesty
Příspěvky: 2642
Registrován: 03 zář 2008, 09:15
Bydliště: Metropole Libouň (na dohled Blaník)
Kontaktovat uživatele:

Re: VYMENA OLEJE

Příspěvek od Majesty » 18 čer 2009, 08:30

Ale jo. Každopádně to tak mají i auta co jezdí jen kolem komína a sem tam dají delší trasu. Taky pán tam měnil po 100tis. a říkal, že jezdí jen dlouhé trasy někam do švýcar. Já jen říkám, že podle mě to možný je. Samozřejmě že většina z nás jezdí jak píšeš, takže výměny jsou jasný. Ale hysterie kolem výměn je docela velká a všichni blázní a pomalu všichni mění po 10tis., i když výrobce oleje udává mnohem víc a ten olej neztrácí vlastnosti. Já měním jednou ročně a to vychází kolem 20tis. km. a ještě nikdy jsem s motorem neměl problém. Všechno jde dopředu, takže jak technologie výroby, tak i kvalita konečných výrobků a ty oleje mají dneska jiné vlastnosti a vydrží úplně jiné zatížení. Naši dědové si o nějaké syntetice mohli nechat zdát a přesto v pohodě měnili po 15-20tis.
Opel Vectra C Caravan 1.9 CDTI
EX The Golden Queen of Majesty --> EVOLUCE (str.21)
Obrázek Obrázek O nás
http://cardigan-bedwyr.blogspot.com/

Frydex
Příspěvky: 5540
Registrován: 19 pro 2006, 23:37
Bydliště: Ostrava jak Cyp
Kontaktovat uživatele:

Re: VYMENA OLEJE

Příspěvek od Frydex » 18 čer 2009, 15:05

Ale v jakých otáčkách točíš svůj motor a motor náklaďáku..., že jo. Ja přes 2500 ot/min teda nepřelezu s Meďákem..
Moje Astrina 1,7DTi
Obrázek Přišel jsem, viděl jsem, zůstal jsem....
A je vám jasné, že: "Jak to má kola, nebo kozy, tak s tím budou brzo problémy...."

Uživatelský avatar
Phrz
Příspěvky: 1306
Registrován: 17 srp 2007, 09:13
Bydliště: Prague
Kontaktovat uživatele:

Re: VYMENA OLEJE

Příspěvek od Phrz » 19 čer 2009, 00:43

dneska jedem pro novy auti, mercedes vito 110kw a to ma taky ten promenlivej interval vymeny jsem koukal tak jsem zvedavaj po kolika si to rekne o olej, nebo ho teda nemenit :lol:
bývalé: Astra G Comfort 1.4 https://www.astra-g.cz/forum/viewtopic.php?f=47&t=25151
nyní: Corsa D Sport 1.4T https://corsaclub.cz/viewtopic.php?f=9&t=9676
nyní: Astra J Cosmo 1.6T SIDI https://www.astra-g.cz/forum/viewtopic.php?f=17&t=378&p=3258#p3258

Uživatelský avatar
Luboš X17DTL
Příspěvky: 2216
Registrován: 03 črc 2007, 20:51
Bydliště: Slatina(NJ)

Re: VYMENA OLEJE

Příspěvek od Luboš X17DTL » 19 čer 2009, 06:45

Ono taky hodně záleží na velikosti olejového filtru. Na Ivecu máme předepsanou výměnu oleje (a to jezdíme na minerál) 30.000 km, na syntetiku 90.000 km a motor vypadá jak v osobáku. Ale filtr je asi 4x větší. Pokud budou dělat u osobáků filtry s větší kapacitou, taky budeme jezdit s větším kilometrovým proběhem. Ale to není politika automobilek, ti chtějí peníze nejen z prodeje aut, ale i ze servisů.
Opel Astra F Caravan X17DTL (už má novou majitelku)=>
Astra G Caravan 1,7 DTi (na to se už jen dívám)=>
něco malého černého patří ženě a já nemám nic:-(
https://www.astra-g.cz/forum/viewtopic.php?t=10583

Majesty
Příspěvky: 2642
Registrován: 03 zář 2008, 09:15
Bydliště: Metropole Libouň (na dohled Blaník)
Kontaktovat uživatele:

Re: VYMENA OLEJE

Příspěvek od Majesty » 19 čer 2009, 07:44

Tak Kubo to je přesně ono, jak píše Luboš. Na různý oleje je různá doba výměny a taky záleží na filtru. Podle mě nezáleží tolik na pracovních otáčkách, jako na zatížení motoru. U náklaďáku máš sice 2x menší pracovní otáčky, než u diesela v osobáku, ale zátěž motoru je několikanásobně větší. Každopádně se pořád bavíme o dieselových motorech. U benzína to bude trochu jiný, ale zase takový rozdíl to nebude.
Mě jen zkrátka přijde divný, že před 20 lety nevěděl nikdo co je syntetika a přesto bez problémů měnili olej po 15-20 a byl to minerál. Dneska je to zase samá syntetika, kde vlastnosti a kvalita je úplně někde jinde a každý hystericky mění po 10, aby šetřil motor. Samozřejmě to je každýho věc, já jen napsal, že si myslím, že je to blbost.
Opel Vectra C Caravan 1.9 CDTI
EX The Golden Queen of Majesty --> EVOLUCE (str.21)
Obrázek Obrázek O nás
http://cardigan-bedwyr.blogspot.com/

loki
Příspěvky: 104
Registrován: 11 čer 2008, 15:31

Re: VYMENA OLEJE

Příspěvek od loki » 19 čer 2009, 09:07

Majesty, není hysterie měnit co 10 tis jak píšeš, klidně měň co 30 tisíc a po 3-4 letech provozu řekneš NEMÁM ŽÁDNÝ PROBLÉM, určitě ho mít nebudeš. Kolega puntičkář nedávno prodával svou a tátovu stodvacku (ty první typy-stará světla) , bez generálky mot. měly auta přes 200 a šlapaly jak hodinky, olej v obou měnili 2 krát ročně, nebo co 6 tisíc. To, že se o ně jinak přehnaně starali způsobem úsměvným, viz po každém příjezdu domů v zimě do montérek a sníh z každé škvíry pryč... apod, nemá cenu popisovat, každopádně na těch 200 tis "TOP STAV" motoru a jestli už to bylo nebo nebylo tou častou-častější-nebo-velmi častou výměnou oleje, osobně myslím, že tomu sakra pomohli. Můj názor je ten, že autu víc prospěje nepředražený olej měnit co 10, než předražený co 20. V obou případech myslím -kvalitní olej.

Majesty
Příspěvky: 2642
Registrován: 03 zář 2008, 09:15
Bydliště: Metropole Libouň (na dohled Blaník)
Kontaktovat uživatele:

Re: VYMENA OLEJE

Příspěvek od Majesty » 19 čer 2009, 09:47

Můj děda má na 105 170tis. bez generálky, mění 1x ročně - cca 20tis.km. Nedávno jsme dělali spojku a těsnění pod hlavou a motor top stav. Ale nemá cenu tohle řešit. Výrobci docílili toho, že všichni mají strach aby náhodou něco neudělali špatně a mění jak o závod a to platí o spoustě jiných věcí v našem životě. Jsem netušil, že když bude mít někdo trochu jiný názor než je obecně názorem fóra (tím myslím dejme tomu většinu v tuhle chvíli aktivních členů) nebo se pokusí zpochybnit obecně zaběhnuté "pravdy", že to vzbudí takové diskuze. Já jen vyjádřil svůj názor, který vychází z podstaty funkce samotného stroje ( což motor bezpochyby je) a vlastností tekutiny, kterou nazýváme olej a která usnadňuje funkci toho stroje. Nepotřebuji aby mě někdo přesvědčoval o špatnosti mého názoru, ani ho nikomu nenutím. Stačilo aby každý připsal svůj názor, který respektuju, a jde se dál. Já myslel, že od toho je tohle fórum. O různých názorech různých lidí. Nic víc, nic míň a nikoho nenutím, aby mnou popsané zkušenosti nebo názory sdílel a už vůbec nikoho nenutím je číst.
Opel Vectra C Caravan 1.9 CDTI
EX The Golden Queen of Majesty --> EVOLUCE (str.21)
Obrázek Obrázek O nás
http://cardigan-bedwyr.blogspot.com/

loki
Příspěvky: 104
Registrován: 11 čer 2008, 15:31

Re: VYMENA OLEJE

Příspěvek od loki » 19 čer 2009, 22:16

však ano chlape, ty máš názor, já mám názor , on...ona...ono... má názor, já nepsal dělej to takhle, jen že SI MYSLÍM a konkrétně u toho stojím si za tím, že měnit to co 10 je lepší než např co 15-20...30, jestli rozdíl na funkčnosti-opotřebení adt bude 2-8-15-30% už neřeknu, ale bude to lepší.
...jistá zkušenost s jistými vysokotlakými čerpadly, jejichž zatížení je 20h denně na řek bych 200% (takový nápor motoru auta nikdy nedáš!), dával se tzv "supr" olej a klekly po ...jistém čase, dává se podstatně levnější, ale výměna s častějšími intervaly a jedou-jedou-jedou neskutečně dýl, než putují na repas.... nižší náklady, delší životnost.
ps. co jsem čet, ve státech motoristi "běhaj" na výměny zrovna oilů častějc než evropani, kde je pravý opak CO NEJMÍŇ DO SERVISU, OLEJ NA 30 TIS KM APOD... , někdo řekne -kup co nejdražší a měň až po ..., druhej -nevyhazuj a měň po..., sto lidí, sto názorů.

Uživatelský avatar
Lucky
Příspěvky: 489
Registrován: 08 črc 2008, 20:33
Bydliště: Ostrava

Re: VYMENA OLEJE

Příspěvek od Lucky » 17 črc 2009, 16:26

Potřebuji koupit nástavec na račnu a nevím jakou potřebuji velikost, když mám vypouštěcí šroub šestihranný s kovovou podložkou. Teď u sebe nemám posuvnici a chci to koupit po cestě na chalupu.
Díky za co nejrychlejší odpověď
Opel Astra G Caravan 1.6 16V X16XEL Comfort

Uživatelský avatar
Lucky
Příspěvky: 489
Registrován: 08 črc 2008, 20:33
Bydliště: Ostrava

Re: VYMENA OLEJE

Příspěvek od Lucky » 23 črc 2009, 18:30

Tak ořech mám devatenáctku. Chtěl by se zeptat, jestli by se měla měděná podložka pod šroubem mazat vazelínou nebo ne.
Opel Astra G Caravan 1.6 16V X16XEL Comfort

nefakcenko
Příspěvky: 595
Registrován: 22 bře 2009, 23:23
Bydliště: Brno-štatl

Re: VYMENA OLEJE

Příspěvek od nefakcenko » 30 črc 2009, 22:42

Po kolika tis/km se mení olej 1,4 16V motor x14xe nebo neco tak ten motor??nevím přesne
astra G 1.4 16wolt X14Xe Astra do štatlu

Uživatelský avatar
denny
Příspěvky: 3292
Registrován: 06 pro 2008, 15:20
Bydliště: Brozany u Kuňky,Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: VYMENA OLEJE

Příspěvek od denny » 30 črc 2009, 22:53

15000 km nebo 1rok :wink:

nefakcenko
Příspěvky: 595
Registrován: 22 bře 2009, 23:23
Bydliště: Brno-štatl

Re: VYMENA OLEJE

Příspěvek od nefakcenko » 30 črc 2009, 23:18

ok. dik hold začátečník :oops:
astra G 1.4 16wolt X14Xe Astra do štatlu

Uživatelský avatar
Gorbo1
Příspěvky: 2261
Registrován: 07 říj 2010, 10:23
Bydliště: Mlada Boleslav

Re: VYMENA OLEJE

Příspěvek od Gorbo1 » 29 čer 2011, 16:37

Ahojte.Chystam sa vymenit olej,ale neviem,aky velky mam kupit tesniaci kruzok na vypustaci srob.Bol som v kelly,ale zevraj su dva druhy.Mam zafiru z roku 2000,motor 1,6 16V 74kw,kod motru X16XEL.Dakujem za rady 8)

Odpovědět