autodoprava

Jak založit autodopravu

Autodoprava je velmi rozsáhlou oblastí podnikání. Jedná se o živnost koncesní, což znamená, že k tomu, aby podnikatel mohl v autodopravě podnikat, musí mít koncesní listinu. Tato listina osvědčuje, že je jednak schopen a jednak oprávněn tuto živnost provozovat.

V České republice se dle živnostenského zákona č. 455/1991 Sb. předmět podnikání v oblasti silniční motorové dopravy dělí na:

  • nákladní provozovaná vozidly nebo jízdními soupravami o největší povolené hmotnosti přesahující 3,5 tuny, jsou-li určeny k přepravě zvířat nebo věcí
  • osobní provozovaná vozidly určenými pro přepravu více než 9 osob včetně řidiče
  • nákladní provozovaná vozidly nebo jízdními soupravami o největší povolené hmotnosti nepřesahující 3,5 tuny, jsou-li určeny k přepravě zvířat nebo věcí
  • osobní provozovaná vozidly určenými pro přepravu nejvýše 9 osob včetně řidiče

Živnostenské oprávnění uděluje místně příslušný městský úřad v České republice. Vedle koncesní listiny je nutné, aby uchazeč o podnikání v autodopravě byl držitelem řidičského oprávnění a řidičského průkazu. Pro řízení nákladních automobilů a autobusů je nezbytný průkaz profesní způsobilosti řidiče a průkaz způsobilosti vozidla.

Podnikatelem v silniční dopravě se rozumí tuzemský dopravce, který provozuje silniční dopravu pro cizí potřeby.

autodoprava2Pro nákladní dopravu provozovanou vozidlem nebo jízdní soupravou o největší povolené hmotnosti přesahující 3,5 tuny, jsou-li určeny k přepravě zvířat nebo věcí, a pro osobní dopravu provozovanou vozidlem určeným pro přepravu více než 9 osob včetně řidiče se vyžaduje odborná způsobilost v souladu s § 8a zákona č. 111/1994 Sb.

V oblasti provozování taxislužby je udělení živnostenského oprávnění podmíněno ziskem koncesní listiny, kde je uveden jako předmět podnikání „silniční motorová doprava – osobní provozovaná vozidly určenými pro přepravu nejvýše 9 osob včetně řidiče“. Toto oprávnění se vydává na dobu 5 let.

Podnikatelé mající zájem o podnikání v oblasti autodopravy tak mohou činit rovněž formou OSVČ. V praxi se však daleko častěji setkáme s nějakou formou obchodní společnosti, typicky společnosti s ručením omezeným. Důvodem je, že podnikání formou OSVČ má oproti s.r.o. řadu nevýhod. Jako příklad lze uvést fakt, že podnikatel neručí celým svým osobním majetkem, ale pouze do výše nesplaceného vkladu společnosti, podnikatel je zaměstnancem vlastní společnosti, pobírá mzdu a tím ušetří na sociálním a zdravotním pojištění, protože je odvádí pouze ze mzdy, kterou si vyplatí a nikoli celkového měsíčního příjmu firmy, v neposlední řadě je firma předmětem dědictví, což může u dobře zavedeného podniku znamenat velkou výhodu pro následovníky.

Podnikatelé, kteří mají zájem podnikat v autodopravě, ale chybí jim zkušenosti, čas nebo chuť jednat na úřadech, mohou využít služeb specializované poradenské společnosti. Jejím úkolem je vyřídit klientovu koncesovanou živnost a ušetřit mu tak čas a námahu, která je spojená s administrativními záležitostmi. Dále mohou např. založit společnost s ručením omezeným novému autodopravci nebo prodat tzv. ready made společnost, která je připravena k okamžitému podnikání.

V případě, že máte zájem podnikat v autodopravě, je pro Vás nejjednodušší cestou oslovit naši společnost a my Vám pomůžeme nejen s vyřízením koncesované živnosti, ale rovněž poradíme, jaká forma společnosti je pro Vás ta nejefektivnější a samozřejmě ji i rychle, odborně a za dobrou cenu založíme.

Sdílejte článek s přáteli
  •  
  •  

Jedna myšlenka na “Jak založit autodopravu”

  1. Dobrý den, chtěl bych se zeptat co všechno budu potřebovat k podnikání v autodoprave když bych chtěl jen jedno auto ( kontejnerova avie). A s manželkou jsme premyslely ze by jsme to napsaly na ni. S autem by mě jezdil otec který má profesní průkaz a řidičské oprávnění sk. C. , auto uz jsem pořídil při stavbě rodinného domu a hodně lidí mě oslovuje abych jim připravil kontejner nebo něco přivezl,odvezl. Děkuji za odpověď Jagoš

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *