Kontrolka motora Y20DTH

Uživatelský avatar
Chavron
Příspěvky: 657
Registrován: 10 črc 2007, 20:20
Bydliště: Slovensko - Zilina

Kontrolka motora Y20DTH

Příspěvek od Chavron » 17 led 2011, 15:12

Zdravim,

takze auto mi koncom minuleho roka zacalo zasvecovat kontrolku motora. Tak som trosku patral co to moze byt. Samozrejme motor to robil coraz castejsie a najcastejsie na volnobeh alebo pri vyssich otackach. Par ludi mi okamzite povedalo ze to bude EGR a dal som sa do zhanania aj ked mi do toho odisiel alternator, takze som dal robit najskor ten. Na motor doslo zaciatkom roka ked si ho pozrel znamy mechanik. Ten mi poradil nespekulovat s EGR ale skusit najskor kompletne vycistit sanie nakolko to za 10 rokov musi byt pekne zasrate. Uz to parkrat robil na inych oploch a moc sa mu do toho nechcelo ale nakoniec som ho ukecal. Sam by som sa do toho nepustal, hlavne kvoli tomu ze treba rozobrat palivove vedenie. nakoniec to rozobral a vycistil, urobil diagnistiku a cele to prezrel.
Zaver: sanie pod EGR ventilom bolo zasrate az hroza, vraj bol najvyssi cas, EGR ventil skusal ale ten vypada byt v poriadku, co ho ale zarazilo ze ventil na ovladanie turba je z modelu 1,7DTI. Auto mam takmer 4 roky a zatial to islo v poriadku, asi to tam dal niekto este predtym. Kontrolka motora sa uz pri volnobehu neroztahuje, auto ide podstatne lepsie a rozsvecovanie kontrolky pri vacsich otackach by mohla spravit vymena toho ventilu na turbo. Ked dojde na vymenu dam vediet. Dufam ze to niekomu pomoze.

Reklama
 

Uživatelský avatar
Chavron
Příspěvky: 657
Registrován: 10 črc 2007, 20:20
Bydliště: Slovensko - Zilina

Re: Kontrolka motora Y20DTH

Příspěvek od Chavron » 09 srp 2011, 20:38

Trosku ozivim toto vlakno ak sa adminovia nenahnevaju
Takze situacia sa vyvinula nasledovne. Cistenie motora prebehlo zaciatkom roka, kontrolka v slabych otackach prestala svietit ale stale sa rozsvecovala pri vyssich otackach pri zatazi.
To ale po asi 6 tyzdnoch prestalo. Auto zacalo ist takmer normalne, len som mal pocit, ze ked mu osolim tak pri 3000 otackach trosku obmedzi vykon, trva to cca 5 sekund a taha dalej.
Potom som si uzil peknych 6 mesiacoch viacmenej bez problemu az na minuly vikend ked som bol v Cechach a po ceste naspat sa mi kontrolka opat vo vysokych otackach rozsvietila. cez tyzden sa mi zacala rozsvecovat aj pri nizsich otackach a to nasledovne! Pri jazde ked pridavam plyn nesvieti akonahle idem s plynom mierne dole rozsvieti sa. Po pridani plynu kontrolka motora po asi 5 sekundach opat zhasne. Bohuzial tentokrat uz motor ide permanentne bez turba. pozeral mi to mechanik, diagnostika vyhodila viacero chyb, nepamaam si presne ale bola to chyba 0400 EGR, a taktiez chyba plnenia tlaku a snimac tlaku turba. Takze auto ide, ale bez turba a casto pada do nudzoveho rezimu pri ubrati plynu.
Nakolko nekypim financiami, radsej sa pokusim nieco viac o chybe dozvediet a potom budem menit.
precital som xy vlakien na tomto aj inych forach o tomto motore a podtlakoch, takze som zacal Vakuovou pumpou.
Vakuovku som dal dole rozobral a bolo v nej viac ako deci oleja, vycistil a dal naspat. Vo vakuovke sa pohynuje taka plastova dosticka a kryt vakuovky ma dost vyryhovane vnutro, co by mohlo sposobovat slaby podtlak. Podtlak ma byt vraj medzi -0,7 az -0,9 atmosfery. Brzdy ale brzdia, takze mozno podtlak je ale slaby. Zajtra ma bratranec zohnat budik na meranie podtlaku tak hadam sa co to dozviem.
Dalej solenoidy pri baterii, tie som pozrel ale nejde z nich ziadny zvuk, skusal som ich prehodit, ziadna zmena, skusal som podtlak z hadicky od vac pumpy, ale zda sa mi dost slaby, takze mozno opat pumpa.
Solenoid pri turbe akoby mierne skrcal ale zdalo sa mi ze pred tym ked fungoval ozyval sa omnoho viac. nakolko tycku ovladania klapky turba nepotahuje ani ten asi vdaka malemu podtlaku nefunguje. pozeral som taktiez gumicky a hadicky nasiel som par poskodenych gumiciek, skusil som ich mierne skratit ak boli porusene len na konci a niektore som musel zajst kupit k Adamovi (jedno gumove kolienko 5,5 EUR = zlodejina)
Takze zatial vysledok ziadny, auto ide, turbo nefunguje, kontrolka sa veselo rozsvecuje a zhasina a mna caka asi dost velka investicia ak sa mi nepodari problem trafit na prvy krat.
Uvitam akekolvek napady...a nazory
Vdaka za docitanie az sem :D

zippi
Příspěvky: 185
Registrován: 12 zář 2009, 19:54
Bydliště: NR SK

Re: Kontrolka motora Y20DTH

Příspěvek od zippi » 09 srp 2011, 21:11

podla mna ides na to dobre...
co prve vymenit, neviem :)
ale asi prekontrolovat podtlakove hadicky, omerat vakuovu pumpu...
ak poznas niekoho kto ma rovnaky motor, poprosit ho ci ti nepozicia selenoid na turbo, pripadne nejake ine suciastky na odskusanie
cez diagnostiku sa daju pozerat online data, tie ti tiez mozu co to pomoct
Astra G Caravan 2.0DI 60kW X20DTL r.v.98 4x el. okná, 4x airbag, manuálna klíma, tempomat, ťažné, 4kotúče s ABS, PP od Davida
TeamLosi MLST 1/18 Raminator http://www.mkzobor.sk

Alzafir
Příspěvky: 2908
Registrován: 26 dub 2010, 15:39
Bydliště: Ostrava

Re: Kontrolka motora Y20DTH

Příspěvek od Alzafir » 09 srp 2011, 21:18

Zkontroluj podtlaky, víš jak, přehoď mezi sebou solenoidy turba a vířivých klapek. Tím ověříš solenoid.
Zafira 2,2DTi Elegance 2005, Y22DTR, Diag. OP COM (EN v.1.45), EGR emulátor

zippi
Příspěvky: 185
Registrován: 12 zář 2009, 19:54
Bydliště: NR SK

Re: Kontrolka motora Y20DTH

Příspěvek od zippi » 09 srp 2011, 21:31

tie su rovnake? ja ze su ine, preto som mu to neporadil :)
Astra G Caravan 2.0DI 60kW X20DTL r.v.98 4x el. okná, 4x airbag, manuálna klíma, tempomat, ťažné, 4kotúče s ABS, PP od Davida
TeamLosi MLST 1/18 Raminator http://www.mkzobor.sk

Alzafir
Příspěvky: 2908
Registrován: 26 dub 2010, 15:39
Bydliště: Ostrava

Re: Kontrolka motora Y20DTH

Příspěvek od Alzafir » 09 srp 2011, 21:45

No doufám, že ano :)
Jsou tam 3 a jsou stejné, teda mám za to , že jo. Ale kdy já naposledy viděl astru s dvoulitrem? Jo to dvoulitrová zafira, to je jiná. Tam to tak je.
Jestli jdou přehodit, a já myslím že to musí jít, tak je to nejrychlejší test 8)
Zafira 2,2DTi Elegance 2005, Y22DTR, Diag. OP COM (EN v.1.45), EGR emulátor

Uživatelský avatar
Chavron
Příspěvky: 657
Registrován: 10 črc 2007, 20:20
Bydliště: Slovensko - Zilina

Re: Kontrolka motora Y20DTH

Příspěvek od Chavron » 09 srp 2011, 22:10

No chcel som vyskusat aj zamenit solenoid u turba za jeden z tych dvoch pri baterii ale bohuzial podla elitcatu a aj podla predajcov nie su tieto pri Y20DTH zamenitelne, zamenitelne su len tie dva pri baterii navzajom...ale skusim ved co sa este moze pokazit...ak sa nieco moze, rychlo ma zastavte :D
hadicky a gumove kolienka su uz prekontrolovane, vac pumpu zmeram zajtra a u znameho v servise je vectra s Y20DTH takze ak dovoli skusim pomenit niektore veci a poskusat...

Uživatelský avatar
Chavron
Příspěvky: 657
Registrován: 10 črc 2007, 20:20
Bydliště: Slovensko - Zilina

Re: Kontrolka motora Y20DTH

Příspěvek od Chavron » 10 srp 2011, 22:10

Takze mame tu vysledky:
Zohnal som tuningovy budik, ktory meral tlak aj podtlak az do 1 baru. Nic ine nebolo ale nakoniec bohato postacilo aj to.
Zacal som meranie na vsetkych moznych koncoch hadiciek a dosiel som k zaveru ze vakuum pumpa je v podstate OK. Davala cca 0,8, ma byt v rozmedzi 0,75-0,95, takze OK, zacal som merat hadicky a pri merani solenoidov som narazil na jeden pravdepodobne nefunkcny. Prepustal tlak takze vypadal ze bude zly, ale nakolko to bol ten ktory ovlada EGR ventil a mal som k dispozicii Vectru s tym istym motorom skusil som zamenit ako prvy prave Egr ventil a hned trefa do cierneho.
Turbo krasne taha, zabera takmer okamzite a ide tak ako pred tym, takze nakoniec vadny EGR.
To bolo vyriesenie vyhadzovania kontrolky pri nizkych ubratych otackach.
Druhy problem bol, ze mi stale vyhadzuje tu istu kontrolku pri vysokych otackach pri plnom zabere pod zatazou.
Zasiel som znova k znamemu na diagnostiku a ejhla, uz nevyhodilo, chybu EGR ale vyhodilo uz len chybu senzora tlaku v sani a chybu elektroventilu turba. Za predpokladu ze chybny senzor dava zle informacie moze sposobovat aj chybu elektroventilu turba. Takze som isiel vybrat senzor z nasavania a ejhla jeho koniec bol zlomeny po predchadzajucej nehode este pred tym nez som auto kupil a bol zle zavareny a doslo casom k jeho opatovnemu ulomeniu, a pravdepodobne niektory z kontaktov dobre nedosada. Mierne som to zalepil paskou a dal naspat a uz nevyhadzuje kontrolku ani pri vysokych otackach. Ale ten senzor aj tak radsej zakupim, stoji ma cca 50 EUR a budem mat istotu.
Takze zatial to vypada ze problem bude vyrieseny coskoro po vymene EGR a senzora tlaku sania.

Uživatelský avatar
Chavron
Příspěvky: 657
Registrován: 10 črc 2007, 20:20
Bydliště: Slovensko - Zilina

Re: Kontrolka motora Y20DTH

Příspěvek od Chavron » 10 srp 2011, 22:23

A este spominana Vectra ja viem ze to nie je astra, ale pomohla tak chcem pomoct aj ja, meranim sme zistili, ze vetva podtlakov na tejto Vectre ku solenoidu turba dava maly tlak a to znamena ze podtlak niekde unika.
na astre ide tato vetve od vac pumpy popred motor a okolo filtra vzduchu ku solenoidu turba a dalej do turba.
na astre ide od vac pumpy poza palivovy filter a popri prepazke kabiny az k turbu. zahadou ale je ze za palivovym filtrom je rozdvojka a jedna hadicka ide k turbu a druha hadicka ide bohviekde do vnutra nikde za pristrojovku a napaja bohvieco.
Chyba na vectre sa prejavuje tak, ze po nalozeni plneho plynu a ubrati do nizsich otacok sa zasvieti kontrolka, prepne sa do nudzoveho rezimu a zostane v nom az pokial motor nevypnem a opat nenastartujem.
Takze otazkou je co je to zariadenie ku ktoremu ide spominana hadicka, kde to je co to robi a preco to robi.
Ked sme tuto vetvu zaslepili kontrolka sa zasvietila hned to znamena ze zariadenie je napojene na riadiacu jednotku a to hned zistilo ze podtak nie je a vyhodilo chybu...aspon myslim.
Vie niekto o co sa moze jednat?...poradte ty skusenejsi,...
VDAKA

zippi
Příspěvky: 185
Registrován: 12 zář 2009, 19:54
Bydliště: NR SK

Re: Kontrolka motora Y20DTH

Příspěvek od zippi » 10 srp 2011, 22:34

posilovac brzd by to mal byt...
Astra G Caravan 2.0DI 60kW X20DTL r.v.98 4x el. okná, 4x airbag, manuálna klíma, tempomat, ťažné, 4kotúče s ABS, PP od Davida
TeamLosi MLST 1/18 Raminator http://www.mkzobor.sk

Uživatelský avatar
Chavron
Příspěvky: 657
Registrován: 10 črc 2007, 20:20
Bydliště: Slovensko - Zilina

Re: Kontrolka motora Y20DTH

Příspěvek od Chavron » 10 srp 2011, 22:56

K posilovacu ide hruba trubka priamo z vrchu vakuovky tak ako aj na astre s tymto motorom. To co hladam ide od spodneho vyvodu vakuovky ...

Alzafir
Příspěvky: 2908
Registrován: 26 dub 2010, 15:39
Bydliště: Ostrava

Re: Kontrolka motora Y20DTH

Příspěvek od Alzafir » 11 srp 2011, 20:17

Posilovač určitě ne :o
Mám dojem, že se tou větví přes další solenoid ovládá klapka pro směšování vzduchu do kabiny.
Projdi http://forum.opelclub.sk, tady jsem určitě viděl i schema podtlaků na vectru.
Jinak k tvému autu, zjevně máš vyhráno, ale ten MAP senzor určitě vyměň, aby ti sání nenasálo tu pásku :lol:
Zafira 2,2DTi Elegance 2005, Y22DTR, Diag. OP COM (EN v.1.45), EGR emulátor

Uživatelský avatar
Chavron
Příspěvky: 657
Registrován: 10 črc 2007, 20:20
Bydliště: Slovensko - Zilina

Re: Kontrolka motora Y20DTH

Příspěvek od Chavron » 11 srp 2011, 20:26

Takze na tej vectre to ide niekde do systemu klimy pod pristrojovkou, vraj tam bola ta hadicka uplne cyhodena von preto to nemalo podtlak. Egr ventil som vratil a ten moj je zasa tam kde som bol...ale poradili mi zaslepit vystup zo solenoidu do egr ventilu a tak mi to teraz aspon uplne nevypina turbo.
A este jedna vec, cital som toho vela ze sa EGR ventil na opel dizloch zaslepit neda, ale pocul som ze je mozne ho vyhodit uplne, resp, ked je nefunkcny odrezat nozicku s tym tanierikom a tym padom ho uplne vyradit a pouzit len ako zaslepku. Vraj by to nemalo nic spravit ale zatial to riskovat nechcem...vie mi toto niekto vyvratit alebo potvrdit sudruhovia?
Prosim reakcie...

Alzafir
Příspěvky: 2908
Registrován: 26 dub 2010, 15:39
Bydliště: Ostrava

Re: Kontrolka motora Y20DTH

Příspěvek od Alzafir » 11 srp 2011, 20:52

K soudruhům jsem měl daleko už za totáče :lol: , ale poradím ti toliko:
EGR ventil svojí pulzací mění tlakové poměry v sacím potrubí. Tlak snímá Map senzor. Pak je tam ještě váha vzduchu, ta měří průtok vzduchu sacím potrubím. A jestli jednotka dá pokyn EGRu udělej to, udělej ono, tyto 2 snímače musí jeho funkci, tudíž změnu snímaných veličin podchytit.No a když se to nestane a ani váha , ani MAP změnu polohy EGRu nezjistí, jednotka vyhodí chybu. Takže tudy ne. U tvého motoru musí EGR chodit.
Zafira 2,2DTi Elegance 2005, Y22DTR, Diag. OP COM (EN v.1.45), EGR emulátor

Uživatelský avatar
Chavron
Příspěvky: 657
Registrován: 10 črc 2007, 20:20
Bydliště: Slovensko - Zilina

Re: Kontrolka motora Y20DTH

Příspěvek od Chavron » 11 srp 2011, 21:16

OK takze bude vyhadzovat tu istu chybu ako stale vyhadzuje....
a co sa stane ak to vyskusam, bude len vyhadzovat chybu a nic ine alebo mozem nieco pokazit...som zvedavy :D
Ventil je aj tak po smrti...

Odpovědět