CNG nebo LPG ?

Pokud jezdíte na plyn pište přímo do této sekce.
Odpovědět
Uživatelský avatar
puma163
Příspěvky: 49
Registrován: 14 bře 2010, 09:16
Bydliště: Olomouc kousek

CNG nebo LPG ?

Příspěvek od puma163 » 08 črc 2015, 11:15

Budu měnit svou Astru G 2.0 DI 1998 za buď opět Astru, nebo Zafiru kolem roku výroby 2008 a jsem rozhodnut pro plyn. Nafta špatná není, ale má představa, že naftu seženu levně nevyšla a výměna čerpadla cca 22 000 mě taky nenadchla. U Astry mě zaujal motor 1.8 103 KW, ale je jich málo a u Zafiry připadá v úvahu Opel Zafira 1.6i 16V ECOFLEX CNG. Chtěl bych auto na plyn už z výroby. Mám ale několik nejasností. Narazil jsem na netu na problémy lidí s olejem v nádrži na CNG (snad z kompresorů) což prý představuje prakticky komplet výměnu celého systému včetně nádrží. Jak to je? Chci motor bez turba a nikdy jsem auto na plyn neměl. Splní ta Zafira 1.6 má očekávání ? :D U CNG je životnost nádrží snad 20 let, případně dle data na nádrži a posléze prý stačí nechat provést tlakovou zkoušku. To bych chápal u dostavovaných systémů. Jak se to ale řeší u nádrží originálních dodaných v Zafiře z výroby, které jsou snad pod podlahou ? Jak je to u té Astry 1.8 103 KW, dělala se v plynu už z výroby ? A jak vypadá praxe ? Je provozně (technicky i ekonomicky) výhodnější LPG, nebo CNG ? Myslím servis, náhradní díly ap. Tedy v mém případě, kdy plánuji koupit auto cca 7 let staré s originálním plynem, které má najeto kolem 100 - 150 tis. km a plánuji s ním najezdit kolem 25 tis. km ročně. Díky za reakce, které mi snad pomohou se zorientovat a pomoci při výběru, nebo i při samém nákupu.

Reklama
 

Uživatelský avatar
milosh
Administrátor
Příspěvky: 6551
Registrován: 21 led 2006, 13:03
Bydliště: Ústecko
Kontaktovat uživatele:

Re: CNG nebo LPG ?

Příspěvek od milosh » 08 črc 2015, 14:00

SLEDUJ MŮJ OPEL YOUTUBE KANÁL ať ti neutečou nová videa, která budou letos pravidelně vycházet

Vectra11
Příspěvky: 286
Registrován: 21 bře 2013, 20:43
Bydliště: Ostrava

Re: CNG nebo LPG ?

Příspěvek od Vectra11 » 08 črc 2015, 18:40

NIKDY nekupuj ojeté auto s plynem. Je rozhodně lepší si nechat plyn dodělat sám nově. Ušetří to spoustu problémů. A volba je celkem jasná: provozně i technicky jednoznačně LPG. CNG má možná o pár halířů levnější provoz, ale mnohem menší dojezd,možnost tankování a servisu. Motor Z18XER údajně není vhodný pro přestavbu, no já ho mám na LPG už 100tkm a zatím bez problému. Řekl bych, že se spíše jedná o to, že se u něj seřizují ventily ručně a pokud to někdo 200tkm neřeší a nemá dobře seřízený plyn může je podpálit. Nádrž neřeš, pokud uděláš novou přestavbu máš 10 let klid (lpg) a potom auto stejně vyhodíš. Navíc LPG nádrž je o polovinu levnější,lehčí a objemnější než CNG.

Uživatelský avatar
puma163
Příspěvky: 49
Registrován: 14 bře 2010, 09:16
Bydliště: Olomouc kousek

Re: CNG nebo LPG ?

Příspěvek od puma163 » 09 črc 2015, 13:55

No jo, jenže z výroby jsou snad nějak upravené motory, kompresní poměr a snad i ty věci okolo ventilů. LPG mě asi taky vychází líp. Tedy podle toho co jsem zatím načetl. Chci ale věřit, že z výroby plyn by měl ovlivnit životnost toho motoru, respektivě by měla být srovnatelná s životností motorů na benzín. Nebo je to jinak ?

Vectra11
Příspěvky: 286
Registrován: 21 bře 2013, 20:43
Bydliště: Ostrava

Re: CNG nebo LPG ?

Příspěvek od Vectra11 » 09 črc 2015, 14:28

Možná na světě existuje motor z výroby upraven na lpg jinak než sériový, ale moc tomu nevěř. U Opela tuto informaci nemám.

Uživatelský avatar
puma163
Příspěvky: 49
Registrován: 14 bře 2010, 09:16
Bydliště: Olomouc kousek

Re: CNG nebo LPG ?

Příspěvek od puma163 » 09 črc 2015, 17:22

No právě a o tom to je. Něco se dozvědět. Proto se tu i ptám. Někdy mám pocit, že jde jen o kšeft. A informace jsou tabu. Nějaké statistiky poruchovosti, četnost poruch jednotlivých komponent dle výrobce a km atd. Každý chválí jen svůj produkt a ostatní haní (což je i ok), ale chybí nezávislé informace. Vím, že třeba v motorech tsi od škodovky byly nějaké špatné řemeny a získat informaci od kterého data to vyřešili jsem zatím nedokázal. Nebo ten olej v CNG nádržích jak si někteří stěžují. Nezjistil jsem dosud odkud se tam bere. Nejspíš z čerpaček, ale z kterých a kde je to ok. Nebo zda je to problém domácích plniček ap. Naštěstí mám na ten kup trochu času, tak se pokusím něco vyčíst i na třeba německých webech. BRC - přívstřik benzinu, Flash lube - nějaké přimazávání. Připadá mi lepší najít motor, který by ty vyšší teploty prostě snášel a byl na ten plyn už zkonstruován a měl vyřešeno i to mazání. Představa, že koupím auto s najetými cca 100 tis. km, udělám plyn a po cca 70 tis. budu dělat hlavu se mi nelíbí. Mimochodem, nemusí to být nutně Opel. Jsou nějaké typy aut, kde je jasné, že motor je již z výroby konstruován na plyn ? Ale předpokládám, že ta Zafira 1.6 CNG, kde je ten CNG namontován již z výroby by konstrukčně uvyhovující motor mít měla. Budu dál zjišťovat. :)
Tady jsou auta od Opel, která mají motory upravené pro LPG
http://www.opel.cz/zazijte-opel/opel-no ... l-lpg.html

Vectra11
Příspěvky: 286
Registrován: 21 bře 2013, 20:43
Bydliště: Ostrava

Re: CNG nebo LPG ?

Příspěvek od Vectra11 » 09 črc 2015, 21:27

Spíše jsou motory u kterých se ví, že jsou náchylnější na podpálení ventilů a to jsou obecně japonci,korejci,fordy a bez přímazu ti to slušná firma nepředělá..... naopak nemívají problémy německé motory. Samozřejmě najdeš v každé skupině někoho kdo bude mít opačnou zkušenost. Každopádně čím starší auto koupíš tím lépe. Aneb v posledních letech jde celkově kvalita materiálů a motorů do kytek. Zas bych to nějak tragicky neviděl, že bys nenajel min. 100tkm bez problémů. Samozřejmě je to o tom v jaké kondici je motor před montáží. Právě proto ale nedoporučuju koupit auto které už má 100t na plyn za sebou a raději si nechat přestavět. Hlevně když vybíráš auto bez plynu tak máš mnohem větší výběr,že? Jinak já osobně na přímaz moc nevěřím,připomíná mi to placebo. Nevím jak moc může ošetřit ventily co pár sekund jedna kapka oleje v sání....ale to je na debatu.....

jp1
Příspěvky: 208
Registrován: 17 lis 2007, 09:45
Bydliště: Chomutov
Kontaktovat uživatele:

Re: CNG nebo LPG ?

Příspěvek od jp1 » 12 črc 2015, 10:33

řešil jsem to samé, zvolil jsem lpg kvůli tankování a potřeby menší nádrže při větším dojezdu. Koupil jsem auto bez lpg a nechal namontovat nové a s lpg nemusím nic řešit a vše je tak jak jsem chtěl já a hlavně nové. Mám astru 1,6i z16xep - motor nedopručený pro lpg, nemá hydra, jinak perfektní motor, slušně jede, super potřeba. Mám namontovaný přímaz, najeto cca 30.000km na lpg a žádný problém (kromě prkotin co s lpg nesouvisí), nedávno kontrolovaná vůle ventilů a vše v pořádku, jen málo informací o tomto motoru.
Opel Astra G kombi 1,6i 16V 2007

Uživatelský avatar
puma163
Příspěvky: 49
Registrován: 14 bře 2010, 09:16
Bydliště: Olomouc kousek

Re: CNG nebo LPG ?

Příspěvek od puma163 » 13 črc 2015, 16:18

NJN, ale není to moc velkej risk? Ledaskde píšou, že to má výdrž cca 70 tis ta hlava takhle (ventily). Mě zatím vyhází nejlíp Oktávka 1.6 MPI podle toho co jsem vyčetl, že by ten motor měl vydržet. Ovšem ty oktávky jsou krutě předražené a výbava celkem o ničem. Tedy oproti Astře, nebo Zafiře. Chci zůstat u Opla, ale uvidím, kam mě to bádání nakonec zavede.

jp1
Příspěvky: 208
Registrován: 17 lis 2007, 09:45
Bydliště: Chomutov
Kontaktovat uživatele:

Re: CNG nebo LPG ?

Příspěvek od jp1 » 13 črc 2015, 18:21

co jsem zjišťoval, tak když se pravidelně kontroluje ventilová vůle a má motor přimazávání ventilů, tak by to mělo být v pohodě, hlavně astru jsem koupil za super peníze, není tak stará, výbava slušná a spotřeba perfektní, to bych u škodovky nenašel i když vím, že třeba tebou zmíněná 1,6MPi je na LPG ideálnější......
Opel Astra G kombi 1,6i 16V 2007

Odpovědět