Pomoc s vyberem Dual Band router s 1Gbps LAN

Co se jinam nehodí pište sem
Odpovědět
HerryCZ
Příspěvky: 3041
Registrován: 03 bře 2009, 20:57
Bydliště: Frydek-Mistek
Kontaktovat uživatele:

Pomoc s vyberem Dual Band router s 1Gbps LAN

Příspěvek od HerryCZ » 01 led 2017, 02:35

Zdar chlapi,

vzhledem k tomu, ze u nas, jako asi vsude, je 2,4GHz pasmo zarvane a mam jiz zarizeni na 5GHz, tak uvazuji nad nejakym routerem. Jenze si vubec nejsem jist co vybrat. Prolezl jsem recenze, ale ty mi moc s vyberem nepomohly. Rad bych znal nejake vase zkusenosti. Prosim hlavne ne typu mam ten a ten a jede. To pojede nejak asi kazdy. Ale ja potrebuji trosku specificke veci a hlavne zkusenosti.

Co bych potreboval:
1) Cena tak max do 2500,-. Jako kdyby to bylo ultra dobre, tak asi i vice, ale radeji bych byl za cenu okolo 2000,-
2) Aby byl Dual band soucasne. Tzn mam na mysli, aby jel jak v pasmu 2,4GHz (802.11 b/g/n), tak v pasmu 5GHz (802.11a/ac/"n") soucasne.
3) Alespon 4 porty 1Gbps pro LAN
4) Dobra prostupnost signalu na obou pasmech
5) Moznost nastaveni LAN IP a s tim i rozsah IP na LAN strane. (protoze jsem zahlidl, ze nektere routry maji rozsah natvrdo)
6) Neni to tak dulezite, ale uz bych rad nejakou GUEST WiFi sit do internetu odrizlou od LAN
7) Moznost statickeho DHCP zaznamu pro zarizeni dle MAC
8 ) Router s predpripravenym FW. Proste nemam ted cas ani velke zkusenosti s OpenWRT, Mikrotik apod. (jako casem, kdyz bude podpora pro dane zarizeni, nevylucuji)
9) Neni to podstatne, ale uvital bych, kdyby na kontrolkach bylo rozeznat rychlost pripojeni LAN (alespon 100/1000Mbps)

Co me nezajima nebo nepouzivam:
1) USB porty jsou mi k nicemu, mam tiskarnu s LAN a NAS
2) WDS, vypinac WiFi
3) Vypinatelne kontrolky LED (muze si svitit jake je mu libo)
4) Velikost a design (je mi to uplne jedno, mista je dost a tvar me nezajima, je to jen zarizeni)

Ja chapu, ze me pozadavky jsou velke, ale potrebuju najit nejake vhodne zarizeni, ktere by, alespon v nejakych kompromisech nejak splnovalo me pozadavky.

Diky za radu a hlavne vse nej do noveho roku.
Obrázek

Obrázek

Opel Zafira 1,8 92kW (Z18XE) 2000 Edition-Obyvak na uteku
Skoda 100 (722)-Muj stary dobry verny pritel na ktereho nedam dopustit
Skoda Fabia Combi 1,4MPi-S ni uz to neni tak squleee jako s S100

Reklama
 

Uživatelský avatar
HonzP
Příspěvky: 1101
Registrován: 08 dub 2009, 13:54
Bydliště: Praha, Písek

Re: Pomoc s vyberem Dual Band router s 1Gbps LAN

Příspěvek od HonzP » 01 led 2017, 18:12

Celkem jasně jsi popsal, co chceš, ale už jsi nenapsal PROČ.

Doporučuji proskenovat luft a zjistit, jestli není nějaký kanál volný, pak může plně dostačovat i stávající router. Někde pomůže. Jinak z hlavy drtivou většinu toho, co chceš, umí asusy, určitě rozsah vnitřních IP a guest WiFi. Teď jsem se koukal na www.czc.cz a když si zaklikas parametry, máš jich hned na výběr hafo.

Doma co jde, tahám dratama, hlavně při kopírování hromad souborů mezi síťovými disky.
Astra H 1,9CDTI caravan
Astra G Z16XE caravan
Fabia 1,2 HTP - služební
Omega A C24NE caravan
Omega A C20NE

HerryCZ
Příspěvky: 3041
Registrován: 03 bře 2009, 20:57
Bydliště: Frydek-Mistek
Kontaktovat uživatele:

Re: Pomoc s vyberem Dual Band router s 1Gbps LAN

Příspěvek od HerryCZ » 01 led 2017, 18:23

Zdar,

mno doma mam 1Gbps sit, takze taky vetsinu veci taham LAN. Ale potrebuji i funkcni WiFi a v okoli mam 37 dostupnych WiFi siti. S zadnym volnym kanalem. Dokonce i u nas na zakazanem 14 tem kanalu. Navic jak jiste vis, kdyz je neco na jednom kanalu, tak to ma castecny presah 2 kanaly na obe strany a nekdy i vice. A nejvice se situace zhorsila s prichodem 802.11n, kdy se pouzivaji 2 kanaly. Samozrejme nejvice jsou obsazeny kanaly 1 a 6. Navic s prichodem automaticke volby kanalu v routerech se situace meni pomerne casto ne-li kazdou hodinu. Proste, tak jak jsem z 802.11n dostal v prumeru 6MBps, tak ted se nedostanu nad 2MBps (schvalne pisu velke B jako Bajtu ne bitu). A protoze 5GHz pasmo je volnejsi je to jista/urcita volba. Takze na svych 2 NB uz bych jel na 5GHz a ostatni zarizeni na zarusenem 2,4GHz.

Co se tyce vyberu na CZC apod. Ano papir unese cokoliv, takze parametrum udavanymi vyrobci nelze verit. Ano mam asi par kandidatu, ale z vlastni zkusenosti musim rict, ze dle techto udavanych parametru se neda uplne orientovat.
Obrázek

Obrázek

Opel Zafira 1,8 92kW (Z18XE) 2000 Edition-Obyvak na uteku
Skoda 100 (722)-Muj stary dobry verny pritel na ktereho nedam dopustit
Skoda Fabia Combi 1,4MPi-S ni uz to neni tak squleee jako s S100

Uživatelský avatar
p.somik
Příspěvky: 992
Registrován: 15 dub 2010, 20:50
Bydliště: Moravskoslezský
Kontaktovat uživatele:

Re: Pomoc s vyberem Dual Band router s 1Gbps LAN

Příspěvek od p.somik » 02 led 2017, 21:39

Ahoj Herry, za mne Asus, testoval jsem jednou tento a docela mě překvapil
https://www.alfa.cz/product.php?eid=1051450872Z92UM3GKM
ZAFIRA 1,8i 16V 2003 Z18XE, TC,AUT.KLIMA, PC,TEMPOMAT,LPG sekvenční BRC(od 63.000km)
OP-COM v PL, EN, CZ + redukce na starší Oply
Ex Astra F C14NZ LPG, prodáno ve 338000km, nyní 474000km (LPG od 60.000km)(2017)

Uživatelský avatar
HonzP
Příspěvky: 1101
Registrován: 08 dub 2009, 13:54
Bydliště: Praha, Písek

Re: Pomoc s vyberem Dual Band router s 1Gbps LAN

Příspěvek od HonzP » 02 led 2017, 22:23

37 wifin?
Pamatuju se, že jsi říkal, že bydlíš u Bakaly tuším, ale že to bude horší než pražské sídliště, to bych neřekl. :shock:

S asusem n18 mám dobré zkušenosti na třech místech a nikde nic neblbne, všechno funguje tak, jak má.

Anebo na to jít úplně jinou cestou, ale nevím, jestli jde zadokovat více strojů najednou a možná by to chtělo novej HW

https://www.alza.cz/dell-bezdratova-dok ... 949989.htm
Astra H 1,9CDTI caravan
Astra G Z16XE caravan
Fabia 1,2 HTP - služební
Omega A C24NE caravan
Omega A C20NE

HerryCZ
Příspěvky: 3041
Registrován: 03 bře 2009, 20:57
Bydliště: Frydek-Mistek
Kontaktovat uživatele:

Re: Pomoc s vyberem Dual Band router s 1Gbps LAN

Příspěvek od HerryCZ » 03 led 2017, 05:40

Zdar,

taky jsem se dival na ty ASUSy. Tak uvidime.

Co se poctu WiFin tyce, tak pruser jsou prave 802.11n na 2,4GHz kdy to jede na dva kanaly. A UPC si vytvari navic k tomu sve hotspoty, takze dalsi AP navic. Ano je to brutalni, ale v okoli je hned nekolik firem, ktere maji svoje AP. Takze kdyz to secteme, kazda rodina ma svuj AP a pokud se jedna o "n" u UPC tak to jsou hned tri. Dale ty firmy k tomu. Mno a v neposledni rade tady mame ruseni neWiFi zarizeni pracujicich na 2,4GHz jako BT a bezdratove fsecko.

Co se tyka dokovacky, tak tam si taky nepomuzeme, protoze ta jede taky na 2,4GHz (teda nejspise) a navic ja potrebuji mit i nejake AP pro zkouseni ruznych zarizeni, takze tam je dokovacka uplne mimo. A navic je pouze pro jedno specificke zarizeni.

Proto bych prave rad 5GHz AP a pro zachovani kompatability pro starsi zarizeni i 2,4GHz.
Obrázek

Obrázek

Opel Zafira 1,8 92kW (Z18XE) 2000 Edition-Obyvak na uteku
Skoda 100 (722)-Muj stary dobry verny pritel na ktereho nedam dopustit
Skoda Fabia Combi 1,4MPi-S ni uz to neni tak squleee jako s S100

Uživatelský avatar
langdon2
Příspěvky: 3784
Registrován: 17 led 2008, 10:48
Bydliště: Nitra SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Pomoc s vyberem Dual Band router s 1Gbps LAN

Příspěvek od langdon2 » 03 led 2017, 07:12

Len pozor, ten ASUS nema Gigovu LAN. To by som uz dnes nebral. Osobne doma pouzivam ASUS router

Konkretne tento:

http://access-pointy-routery.heureka.sk ... e/#section

Ma Gigove porty, ale zial nema 5Ghz wifi. Ale to mi zatial nebolo nikdy treba.

Tento by mal splnat vsetko co potrebujes

http://access-pointy-routery.heureka.sk ... e/#section

http://access-pointy-routery.heureka.sk ... e/#section
Opel Insignia 2,0 Cdti 2010
Opel Astra G 1,4 16V r.v. 1999 ex...
Opel Corsa B 1,2 16V r.v. 1999

Uživatelský avatar
HonzP
Příspěvky: 1101
Registrován: 08 dub 2009, 13:54
Bydliště: Praha, Písek

Re: Pomoc s vyberem Dual Band router s 1Gbps LAN

Příspěvek od HonzP » 03 led 2017, 11:22

Langdon: herry řeší wifinu, Glan už má.
A ta bezdrátová dokina jede na WiGig (60 GHz).

Tolika wifin to je masakr, to už bych popřemýšlel dát ke stropu indukční smyčku a svítit si zadarmo :lol:

//edit: sorry, podle nadpisu glan řeší, beru zpět
Astra H 1,9CDTI caravan
Astra G Z16XE caravan
Fabia 1,2 HTP - služební
Omega A C24NE caravan
Omega A C20NE

Odpovědět